Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Jednak u wielu można zauważyć na określonych etapach określone problemy rozwojowe. Do takich zaliczają się te z integracją sensoryczną. Bywa to problemem na wczesnym etapie życia dziecka, które nie radzi sobie z odbieraniem wielu bodźców, które pochodzą z zewnętrznego świata. Prowadzić to może do różnych zaburzeń, które nie muszą ujawniać się wyłącznie u dzieci w wieku przed przedszkolem. Często brak odpowiedniej terapii może utrudnić nawet przyszłą edukację. Z tego powodu warto reagować na takie sytuacje, jak nadpobudliwość ruchowa, agresja, czy strach przed otoczeniem. Konsultacja ze specjalistą pozwoli ocenić, czy są to zachowania czasowe, z których dziecko wyrośnie, czy też trzeba będzie realizować terapię sensoryczną.
Dlaczego rozwój integracji sensorycznej jest tak istotny?
Umiejętność odbierania, a także interpretowania bodźców z otoczenia różnymi zmysłami, jest kluczowa dla każdego człowieka. Z tego powodu, gdy u dziecka występują problemy, wówczas pomoc sensoryczna będzie właściwym rozwiązaniem. To różnego rodzaju ćwiczenia, które pozwalają oswoić się dziecku z wieloma bodźcami. Mają one postać różnych zabaw. Korzystanie z nich nie musi dotyczyć wyłącznie dzieci, u których występują konkretne problemy. Wiele takich zabaw pozwoli na lepszy rozwój dziecka. Jednak w przypadku występowania zaburzeń ćwiczenia w ramach terapii sensorycznej są szczególnie istotne.
Kiedy przyda się profesjonalna pomoc sensoryczna?
W zależności od poziomu zaburzeń sensorycznych niezbędne może być korzystanie z różnych form pomocy. Często musi być ona profesjonalna i realizowana w odpowiednich ośrodkach. Terapie kierowane są przede wszystkim do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jednak są one stosowane nawet już u niemowląt, u których mogą występować problemy z jedzeniem. Skuteczna pomoc sensoryczna pozwala przywrócić prawidłowy rozwój dziecka. Jednak w tym celu trzeba zdecydować się na skorzystanie z usług odpowiednich specjalistów, którzy zapewnią dopasowanie odpowiednich metod terapeutycznych.