Jakie są najpopularniejsze narzędzia stomatologa?

Stomatologia to dziedzina medycyny, która charakteryzuje się dużym zakresem wiedzy i umiejętności, jakie lekarze powinni przyswoić, aby wykonywać swój zawód. Zdecydowanie nie jest to prosta wiedza, a doświadczenie gra tu ogromną rolę. Każdy gabinet stomatologiczny powinien być wyposażony w różne narzędzia stomatologiczne, które zdecydowanie ułatwiają pracę i powodują, że diagnostyka odbywa się o wiele szybciej.

Narzędzia stomatologiczne, które powinny znajdować się w każdym gabinecie stomatologicznym to: narzędzia protetyczne, nożyczki, skalpele, noże, druty i szyny, dźwigniekorzeniowe, wydrążacze, haki, igłotrzymacze, sierpy, kaniule, kleszcze,

narzędzia diagnostyczne, narzędzia do wypełnień ubytków, narzędzia do tworzenia

implantów, narzędzia ortodontyczne, pincety, respatory etc.

Najczęstsze dolegliwości pacjentów

Każdy człowiek chociaż raz w życiu miał problem natury stomatologicznej. Regularne badanie i diagnozowanie swojego zdrowia jest niezwykle konieczne i pozwala na szybsze wyleczenie problemu. Stomatolodzy, mimo że mają pełne ręce pracy, wyróżniają kilka schorzeń, które pojawiają się bardzo często i są plagą wśród pacjentów. Należą do nich:

zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł, próchnica, kamień nazębny, parodontoza i

zapalenie miazgi. Każdy lekarz ma przynajmniej jednego pacjenta, który zmaga

się z jedną z powyższych chorób jamy ustnej.

Jak dzielimy narzędzia stomatologiczne?

W zależności od specyfiki i charakteru zastosowania danego narzędzia stomatologicznego możemy wyróżnić podstawowy ich podział.

Zaliczyć do niego możemy:

 

  • narzędzia chirurgiczne – skalpele, nożyczki, kleszcze etc.
  • narzędzia endodontyczne – miazgociągi, igły, rozpychacze,
  • narzędzia ortodontyczne – kirety, kleszcze
  • narzędzia diagnostyczne – lusterka, pincety, łopatki etc.

 

W każdym gabinecie lekarskim powinno znaleźć się specjalne miejsce do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, które nie są jednorazowe. Dbanie o czystość całego pomieszczenia to klucz do sukcesu i braku powikłań zdrowotnych u pacjentów.