Coraz częściej w rozmowach projektantów, budowniczych i właścicieli domów pojawia się termin termoizolacja natryskowa. Nie bez powodu – jak się okazuje ten wybór izolacji ma kilka naprawdę korzystnych aspektów w porównaniu z innymi formami.
Dlaczego termoizolacja natryskowa jest lepsza niż tańsze alternatywy?
Izolacja pianką natryskową zwykle kosztuje obecnie więcej niż alternatywne produkty izolacyjne, ale ten dodatkowy koszt początkowy można przeżyć bez bólu, uświadamiając sobie liczne korzyści płynące z pianki natryskowej.
Jakimi cechami wyróżnia się termoizolacja natryskowa ponad konkurencję?
- doskonałe właściwości strukturalne,
- wysokie parametry wytrzymałościowe,
- zwiększona izolacyjność termiczna.
Pianka natryskowa może znacznie poprawić mocowanie poszycia dachu do wiązarów i krokwi, podobnie jak kleje budowlane pomagają łączyć ze sobą system podłogowy. W nowej konstrukcji pianka natryskowa może być nakładana na cały system dachowy. W przypadku modernizacji termoizolacja natryskowa też ma sens – bo piankę można natryskiwać po jednej lub obu stronach skrzyżowania poszycia/krokwi od wewnątrz gotowego dachu. Pianka natryskowa jest znacznie mocniejszym materiałem dla dachu niż same gwoździe lub wkręty.
Korzyści cieplne i powietrzne a zastosowanie termoizolacji natryskowej
Istotnym aspektem pianki natryskowej są ulepszone właściwości termoizolacyjne, jakie zapewnia. Termoizolacja natryskowa może zapewnić wyższą wartość współczynnika R dla całej ściany ze względu na jej zdolność do lepszego wypełniania pustych przestrzeni wokół elektrycznych, hydraulicznych i innych przeszkód w ścianie. Typowa izolacja w postaci luźnego wypełnienia lub maty działa dobrze, jeśli jest zainstalowana prawidłowo i jeśli jest instalowana w połączeniu z barierą powietrzną. Dobra instalacja jest jednak trudna do wykonania i tutaj termoizolacja natryskowa zdaje się uzupełniać tę lukę z pomocą ważnych zalet, jakie niesie. Pianka lepiej wypełnia luki i puste przestrzenie i dobrze sprawdza się jako spowalniacz przepływu powietrza.